Фільтрація води

Вода. Речовина, необхідне для нормальної життєдіяльності людини. Тіло дорослої людини складається з води на 70%. Лікарі рекомендують дорослій людині випивати 30 мл на 1 кг ваги або 2-2,5 л чистої води в день.
 Це факти. Але!!!
З кожним роком джерел чистої води стає все менше і менше, а очисні споруди і системи водопроводу знаходяться в жалюгідному стані, тож для отримання чистої питної води доводиться вдаватися до використання різних способів фільтрації.
 Розглянемо побутові фільтри, якими частіше користуються люди в нашій країні, їх переваги та недоліки.
Фільтри-глечики.  Процес фільтрування відбувається наступним чином - в верхню частину глечика наливається вода, яка проходячи через фільтруючий елемент накопичується в нижній частині. Перевагами такого фільтра є доступність за ціною, компактність, транспортабельність. Недоліки: довгий процес фільтрації, часта заміна фільтруючого елемента. Основою змінних елементів є вугілля. Відомо, що при впливі кисню повітря мокрий вугілля є хорошою середовищем для розвитку бактерій. Ступінь очищення не висока.
  Магістральні фільтри - колби (стакани) або самопромивні. Очищення від механічний домішок і суспензій. Вода очищається під тиском проходячи через фільтруючий елемент - картридж. Картриджі зроблені або з спіненого поліпропілену, або з намотаною в кілька шарів нитки. У самопромивних фільтрах використовують дрібну металеву сітку. Переваги - не велика ціна, простота в експлуатації. Недоліки - слабка ступінь фільтрації, часта заміна картриджів (в колбах), необхідно місце для монтажу на магістралі водопроводу (після лічильника). Для самопромивних фільтрів необхідно передбачити слив в каналізацію.
Дво- і триколбові фільтри. Монтується під мийкою. Виводиться окремий кран питної води. Вода з водопроводу поступово проходить дві або три стадії очищення. Найчастіше очищається від механічних частинок і хлору. Одним з фільтруючих елементів може виступати пом'якшувальний картридж. Переваги - відносно не велика вартість, займає мало місця під мийкою, швидкий процес фільтрації. Недолік - не достатня ступінь фільтрації (до 1 мкм) - воду після фільтра бажано кип'ятити.
Ультрафільтрація. Це той же триколбовий фільтр (див. вище), але з додатковим елементом - ультрафільтраційної мембраною, який підвищує ступінь очищення води до 0,01 мкм. При цьому видаляється більшість вірусів і бактерій. Переваги - не велика вартість (в порівнянні з зворотним осмосом), швидкий процес фільтрації, займає менше місця під мийкою ніж осмос. Недолік - не видаляє з води солі жорсткості (накип), вся залишкова бруд з вірусами залишається на мембрані, на відміну від систем зворотного осмосу, де відбувається постійний процес промивання мембрани.
На нашу думку, на сьогодні для отримання чистої питної води оптимальним варіантом є фільтрування води через системи зворотного осмосу.
 Системи зворотного осмосу випускають в побутовому варіанті і промисловому. Поговоримо про перші.
 Стандартні побутові системи зворотного осмосу складаються з трьох фільтрів попереднього очищення, мембрани зворотного осмосу і постугольного фільтра.
 Додатково, за бажанням замовника, можуть комплектуватися мінералізатором. У комплект також входять накопичувальна ємність, кран питної води, шланги і комплект підключення.
 Про все по порядку.
Вода з водопроводу надходить на першу сходинку - грубу механічну очистку, де на фільтрі залишається окалина, іржа і бруд. Другий ступінь очищення - вугільний фільтр - адсорбує хлор і хлорорганічні речовини. Далі вода надходить на дрібну механічну очистку - фільтрується до 1 мкм. Ці три фільтри готують воду для очищення на мембрані - головному фільтруючому елементі. Мембрана зворотного осмосу забирає з води все речовини розміром до 0,0001 мкм. Після цього вода надходить в накопичувальну ємність. З накопичувальної ємності чиста вода надходить на кран питної води, проходячи через постугольний фільтр, який відповідає за смакові якості води, фільтруючи воду від розчинених газів.
 На виході отримуємо чисту питну воду, яку можна пити і готувати на ній їжу.
Додатково стандартні системи можуть комплектуватися мінералізатором і краном на два положення - чиста вода і вода з мінералізатор. У другому випадку вода після постугольного фільтра надходить на мінералізатор. Переваги - на виході чиста питна вода, ступінь очищення до 0,0001 мкм. Накіпі на чайнику немає. Їжа, приготована на такій воді, має більш насичений смак. У накопичувальній ємності існує запас питної води 8-9 літрів (важливо, коли відключають воду). Недоліки - відносна дорожнеча, менш компактний (через накопичувальної ємності), існує скидання брудної води в каналізацію в співвідношенні на 1л чистої води - 5-6 літрів брудної.
Павда і міфи про осмотичну воду